Views: 74
Tartalom
Az MVGYOSZ hírei, közleményei
1. Elnöki beszámoló
2. Zárva lesz a Segédeszközbolt, árubemutató a megyei egyesületeknél
3. MVGYOSZ Vakvezetőkutya-kiképző Központ hírei
4. Heti könyvajánlók – kerek évfordulók, jeles napok tükrében
Vendégoldal
5. Mostantól másként nyílnak a metróajtók
6. Segítségkérés pszichológiai kérdőív kitöltéséhez
7. Az AKKU Egyesület meghívója egy közös „láthatatlan” színházi előadásra látó és látássérült nézőknek
8. Akadálymentesített program az MNG-ben, az AKKU egyesület ajánlásával
9. Városi séták az Imagine Budapesttel
10. Történeteket gyűjtök
11. Felolvasógép fél áron
***
Az MVGYOSZ hírei, közleményei
1. Elnöki beszámoló
Dr. Nagy Sándor 2017. január 27. és március 2. között végzett munkájáról szóló beszámolója jelen hírlevelünk mellékletében, “Elnöki beszámoló a 2017. január 27. és március 2. között végzett munkáról.docx” néven olvasható.
Szabó Hajnalka
***
2. Zárva lesz a Segédeszközbolt, árubemutató a megyei egyesületeknél
Ezúton értesítem Önöket, hogy az MVGYOSZ Segédeszközboltja az alábbi napokon zárva tart, azonban 10.30 órától – 14.00 óráig árubemutatóval várja a szíves érdeklődőket az alábbi megyei egyesületek székhelyein:
2017. március 23. (csütörtök) SZOLNOK
2017. április 13. (csütörtök) KECSKEMÉT
2017. május 11. (csütörtök) BÉKÉSCSABA
2017. május 23. (kedd) MISKOLC
A segédeszközökön kívül ugyanitt, az MVGYOSZ Vakvezetőkutya-kiképző Iskola bemutatóját is megtekinthetik.
Koczkásné Tóth Csilla
szolgáltatásvezető
***
3. MVGYOSZ Vakvezetőkutya-kiképző Központ hírei
A kutyaiskolában folytatódott a decemberben elkezdett felújítás, aminek eredményeképpen márciusra megújult az iroda, a nappali, a teakonyha, az öltőző, a mellékhelyiség és a zuhanyozó. A villanyszerelési munkák után a falak felújítása, festése is – másfél méteres magasságig mosható festékkel – befejeződött, a régi ajtók helyére pedig újak kerültek. A konyha falát újra csempézték, és kisebb mosogatót szereltek be. A járólapok lerakását megelőzte az aljazat betonozása és vízzáró réteggel történő ellátása.
Elkezdődött a főépület, a Szövetség adományából történő felújítása: az épület déli szárnyán, mintegy 40 centivel szélesebb ajtók lesznek, illetve a fal renoválása és festése után az aljazatbeton újul meg, amit a járólapok letétele követ. Akadálymentesítik a raktárhelyiség melletti mosdót, a folyosó végén pedig egy kisebb öltözőt alakítanak ki.
Schiff Mónika iskolavezető
***
4. Heti könyvajánlók – kerek évfordulók, jeles napok tükrében
1848. március 15.: Nemzeti ünnep, az 1848-as forradalom napja.
További részletek:
http://www.evfordulonaptar.hu/2015/03/1848-marcius-15.html
Életrajz a Braille-könyvtárban. Illyés Gyula: Petőfi
(5 kötet)
A nagy költők nem váratlanul szólalnak meg, nem derült égből, mint az isteni kinyilatkoztatások. A népek életében messze visszamenően meg lehet állapítani,
mikor estek vajúdásba, hogy megszüljék a rendkívüli fiút. A nemzet, a nagy család előre készülődik az eseményre.
Előre kioktatja a dajkákat, akik az újszülöttet ápolni fogják, szájába adják az anyanyelv szavait. Megtisztítja a szavakat is. Aztán tanítókat nevel, akik
a fiút irányítani fogják. Iskolakönyvekről épp úgy gondoskodik, mint a nagybácsik ajándékairól és dorgálásáról. Jóbarátokat és vetélytársakat szemel ki,
akik majd védik és ösztökélik. Az egész ország egy izgalom.
Mert nem bizonyos, hogy a csecsemő megszületik. S ha megszületik is, nem bizonyos, hogy felserdül. Hányszor fordult úgy a magyar nép sorsa, hogy sanyarúságából
már csak egy próféta vezethette volna ki. S az jelentkezett is. De hányszor nem jelentkezett. A nép új út előtt állt, szomjasan a szóra és a jelre. És hasztalan várakozott. Akinek a történelem a nagy szerepre hangot és elmét adott, nem tűnt fel. Talán ötéves korában megfojtotta a torokgyík. Vagy nem tudott kivergődni a sötét mélységből, amelyben e nép milliói éltek s halála napjáig tehénpásztor maradt s nyugtalansága legfeljebb szegénylegénynek sodorta. Teste megszületett, de szelleme nem jöhetett napvilágra, mert mégsem gondoltak vele, mert a nemzet rossz anya volt.
Ilyen izgalomban élt a nemzeti újjászületés hajnalán is Magyarország.
A Braille-könyvtár aktuális katalógusa az alábbi linken letölthető: http://www.mvgyosz.hu/braille-konyvtar-katalogus
Minden kedves érdeklődőt szeretettel vár Páll Erika a Braille-könyvtár nyitvatartási idejében:
kedd és csütörtök 10.00-18.00
péntek: 8.30-12.00
Érdeklődni telefonon, munkanapokon a 06 (1) 384-8440/120. melléken lehet.
*
85 éve született John Updike amerikai Nobel-díjas író, (1932. március 18. – 2009. január 27).
Néhány műve: A kentaur, Az eastwicki boszorkányok, Bech könyve, Így látja Roger, Konspiráció, Nyúlcipő, Nyúlszív.
Lélektani amerikai kisregény a Hangoskönyvtárban. John Updike: Szegényházi vásár
A kisregény a menhelyi öregek világába visz, akik minden évben egyszer bazárt rendeznek maguk készítette apróságokból. Az író aprólékos gonddal dolgozza
ki sok öreg figurájának alakját, felvillantva az öregség közös börtönén belül a sorsok és jellemek különbözőségét. A szánalom vagy a humánus buzgóság nem
segít az öregek világának elszigeteltségén, ők a múltban élnek (Hook, a volt tanító egyre a 19. századi politikán bölcselkedik), a jelennel nincs kapcsolatuk,
ezért becsülték az öreg, részeges, semmirekellő régi gondnokot, s ezért gyűlölik a lelkes és lelkiismeretes újat, Connert. A regénynek külső cselekménye
alig van, Updike elsősorban a lélekrajzra és az atmoszférára épít, akárcsak A farm
című másik kisregényében.
Szinte hihetetlen, hogy a regény megírásakor az alig huszonhat éves író ennyire mélyen ismerte és megértette nemcsak tulajdon kortársait, hanem nagyszülei
nemzedékét is. Updike a Szegényházi vásár-ral a világirodalom öregekről írott legszebb könyveinek egyikét adta az olvasók kezébe.
A könyv adatai:
Felolvassa: Bácskai Zsuzsa.
Időtartam: 4 óra 44 perc.
Adathordozó: 1 CD.
A Hangoskönyvtár aktuális katalógusa az alábbi linken letölthető: http://www.mvgyosz.hu/hangoskonyvtar-katalogus
Minden kedves érdeklődőt szeretettel vár Taba Zsófia a Hangoskönyvtár nyitvatartási idejében:
kedd: 10-18-ig,
csütörtök: 10-18-ig,
péntek: 8.30-12-ig.
Érdeklődni telefonon, munkanapokon a 06 (1) 384-8440/123. melléken lehet, vagy
e-mail-ben, a hangoskonyvtar@mvgyosz.hu e-mail címen.
Árvay Mária
***
Vendégoldal
5. Mostantól másként nyílnak a metróajtók
Újra automatikusan kinyílnak majd az ajtók a 2-es és a 4-es metró szerelvényein, miután megállnak az állomáson. 2015 októbere óta ajtónyitó gombot kellett megnyomniuk az utasoknak, de ezt szerdától a Budapesti Közlekedési Központ megszünteti, mert panaszkodtak a fogyatékosok érdekvédői és sok utas is. 2015. október közepén vezette be a BKK az M2-es és az M4-es metróvonalain, hogy gombnyomással nyíljanak az ajtók. Az indoklás az volt, hogy ezzel jelentősen csökkenthető az ajtók elhasználódása, és javítható a járművek légkondicionálásának hatékonysága. Azonban a rendszer bevezetése óta a fogyatékkal élőket képviselő érdekvédelmi szervezetektől és az utasok egy részétől érkező visszajelzések miatt a BKK úgy döntött, szerdától újra egyszerre nyílnak és záródnak majd a két vonalon közlekedő Alstom-szerelvények ajtói.
A 4-es metróvonalon a nyitási és a záródási folyamat automatikus.
A 2-es metróvonalon az ajtókat a járművezető központilag nyitja, illetve zárja.
E két vonalon az ajtók záródását jelző hang- és fényjelzés kezdetén az ajtónyitó gombok inaktívvá válnak, a gombokon látható zöld fény kialszik. Fontos, hogy a jelzés után 5 másodperccel az ajtók automatikusan becsukódnak, tehát ekkor a járművekre már nem szabad sem be-, sem róluk kiszállni. Az ajtók odazárás elleni védelemmel vannak ellátva.
***
6. Segítségkérés pszichológiai kérdőív kitöltéséhez
A nevem Tasi Henrietta, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem végzős pszichológia szakos hallgatója vagyok. Szakdolgozatom középpontjába egy olyan fontos témát helyeztem, mint a látássérültek kötődése. Szeretnék minél többet megtudni a jellemzőiről, kialakulásáról. A már folyamatban lévő kutatás felolvasó programmal kompatibilis, jelölőnégyzetekkel segíti a kitöltést, online felületen zajlik, melyhez csatoltam a linket:
https://docs.google.com/…/1u3ikXbWkVDqjkCfjpErQO8n4Nj…/edit…
A segítségükért nagyon hálás lennék!
Üdvözlettel,
Tasi Henrietta
tasiheni@gmail.com
***
7. Az AKKU Egyesület meghívója egy közös „láthatatlan” színházi előadásra látó és látássérült nézőknek
Időpont: 2017. március 20. 18 óra
Helyszín: Átrium Film-Színház, Margit krt. 55.
Megközelíthető: 4-6-os villamossal a Mechwart liget megállóból pár lépés séta
Apropó:
2017. január 16.-án az Átrium Film-Színház akadálymentesítette látássérült nézőknek Szabó Borbála Kerengők-Csongor, Tünde című darabját. Akkor 19 látássérült néző hallgatta a narrációt és vett részt a rendezővel és a szereplőkkel való színpadbejáráson, ami inkább afféle közönségtalálkozó volt.
És akkor Magács László, az Átrium Film-Színház igazgatója és a darab rendezője, valamint Szabó Borbála írónő kíváncsi lett.
Mi lenne, ha a látó nézőknek is megadnák a lehetőséget a narráció meghallgatására? És ha már meghallgatták a narrációt, legyen egy beszélgetés a tapasztalatokról, élményekről a látássérült nézőkkel közösen!
Az ötlet immáron másodszor valósul meg az Átrium Film-Színházban, 2017.március 20.-án, Az Akadálymentes és Korlátlan Kultúráért Egyesülettel, valamint a Láthatatlan Kiállítással együttműködve.
Az est menete:
17.45 találkozó a színház aulájában
18.00 beszélgetés Szabó Borbála írónővel és Magács László rendezővel
18.45 helyek elfoglalása, eszközök kiosztása, használatuk betanulása
19.00 előadás kezdete
21.00-22.00 színpadbejárás és közönségtalálkozó
Jegyár: 100 Ft/ látássérült néző. A színház kérése, hogy a látássérült, és a látó nézők is regisztráljanak az előadásra a következő email címen:
sari@nezokepzo.hu
A kísérőknek, látó nézőknek teljes áru jegyet kell váltaniuk a színház jegypénztárában vagy a megszokott fórumokon, helyszíneken.
A színház így ajánlja darabját:
A felnőtté válás problémái. Férfi és Nő. Más az agyuk. Másképpen gondolkodnak, másképpen emlékeznek ugyan azon eseménysorra. Virtuális kalandok és valós élet. Miért válik boszorkánnyá egy fiús anya? És természetesen szerelem. Szóval, Csongor és Tünde a 21. században.
Az átrium Film-Színház Kerengők-Csongor, Tünde című darabja különösen ajánlott fiatal felnőtteknek, akik napi szinten kalandoznak a virtuális világban, de már ki kellene lépniük a valós életbe, és szülőknek, akik éppen elengednék… vagy még sem, felnőtté váló gyerekeiket.
A történet:
Csongor átlagos kamaszfiú, aki éjjel-nappal a számítógépe előtt ül. Minden országot bejárt már, minden messzi tartományt – legalábbis a virtuális birodalomban. De ahhoz, hogy kilépjen a szobája ajtaján, nagy bátorság kellene. Különösen azért, mert édesanyja, Mirigy őrzi ajtaját – nem nagyon szeretné, ha fia kilépne rajta.
Csongor keresi az élet értelmét, de vajon mit csinál ez alatt Tünde? Mi a Nő útja? Ő egy másik világból érkezett: Tündérországból, ahol örök béke van és nyugalom, ahol nem ismerik a félelmet és a szenvedélyt. De a szerelemért elhagyta hazáját és idejött közénk. Még nem sejti, mennyi ellenséggel kell szembenéznie annak, aki boldog akar lenni!
Csongor és Tünde két külön színdarab, amelyek végül mégis egybefonódnak. Ami az első részből hiányzik, az ott van a másodikban. Ami a Férfiból hiányzik, megvan a Nőben, és fordítva – így érthetjük meg a nagy egészet: az Embert.
Előnarráció az alábbi linken található:
https://www.youtube.com/watch?v=-obm7BgIPZE
Az eseményre jelentkezni a regisztráció után, az akadalymenteskultura@gmail.com vagy epetne@gmail.com email címeken is szükséges.
Telefon: 06 70 383 7766
Szeretettel vár minden kedves érdeklődőt, bátor vállalkozót az Átrium Film-Színház, az AKKU Egyesület és a Láthatatlan Kiállítás.
***
8. Akadálymentesített program az MNG-ben, az AKKU egyesület ajánlásával
Kedves Érdeklődők!
A sikeres márciusi 9.-i programunk után már a következőt tervezzük!
Szeretettel várjuk az alábbi ingyenes múzeumi programunkra:
MÁS szemmel – Tárlatvezetés és kreatív foglalkozás látássérülteknek a Magyar Nemzeti Galéria MÚZEUM+ programján
A korábban a Szépművészeti Múzeum látássérült látogatóinak kínált programunkat most a Magyar Nemzeti Galériában folytatjuk!
A Múzeum+ áprilisi témája a „REMIX”.
2017. április 6. (csütörtök), 18.00–20.00 óra
Életkor: felnőtteknek
Részvételi díj: ingyenes – mind a látássérült látogatónak, mind az 1 fő kísérőnek
Találkozási pont: C épület, információs pult
Helyszín: Magyar Nemzeti Galéria, 1014 Budapest, Szent György tér 2.
Előzetes regisztráció szükséges!
muzeumpedagogia@mng.hu
telefon: +36 1 469 7180, +36 20 439 7408
***
9. Városi séták az Imagine Budapesttel
Az ImagineBudapest 8 éve szervez Budapest szerte helytörténeti jellegű tematikus városi sétákat.
Tavaly a Magyar Szabadság Éve c. pályázaton sikeresen vettünk részt, ezért lehetőségünk nyílt látássérültek számára kidolgoznunk az 1956-os események tematikájába illő új sétát Tapintható múlt címmel. 2016 őszén két sétaidőpontunk indult el és zárult sikeresen. Szeretnénk, ha a sétán való részvétel lehetősége minél több látássérülthöz eljutna, ezáltal reményeink szerint színesítve a 2017 tavaszi programlehetőségeik palettáját.
A séta egyéni jelentkezők (saját kísérővel, ImagineBudapest által biztosított csoport kísérővel) és csoportok számára is elérhető. A sétán való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A séta budapesti kötődésű, de szívesen látunk vidékről érkező látogatókat is.
Program
TAPINTHATÓ MÚLT – városi séta látássérülteknek és vakoknak az 1956-os események józsefvárosi helyszínein Szeretnéd bejárni azokat a helyeket, ahol a forradalom első lövései eldördültek? Azokat az utcákat, ahol az emberek felszedték a kockaköveket és a síneket, hogy barikádokat építsenek? Ahol a fiatalok megpróbálták beolvasni követeléseiket a rádióba, de csak Gerő Ernő hangja szólt az ablakba kitett rádiókból?
Ahol minden sarkon állt egy “puskás öcsi”, a pesti bérházak labirintusszerű pincéi pedig kitűnő menekülési útvonalat biztosítottak a felkelőknek? Ha igen, gyere és járd be velünk az 1956-os események józsefvárosi helyszíneit!
A programot úgy állítottuk össze, hogy az vakok és látássérültek számára adjon tapintható és tapasztalható élményeket, de nagy szeretettel várjuk a kísérőket és az érdeklődőket is!
A séta a Múzeumkertből indul, ahol először megidézzük az ötvenes éveket, azt az időszakot, amikor általános volt a félelem a feljelentésektől, a kitelepítéstől, a börtöntől.
A mindennapokat pedig meghatározta az élelmiszerhiány, a Szabad nép félóra és a munkaverseny. Felpróbáljuk a kor “egyenruháját” a villámhárítós micisapkát és a lódenkabátot és rántott levest kortyolva átéljük a vágyakozást egy szabadabb, gazdagabb életre. Rövid séta után felfedezzük az egykor főúri pompával díszített Zichy palota, Kossuth klub épületét, amely számos politikai vitának adott otthont, hiszen itt működött a Petőfi Kör, a forradalom egyik szellemi előkészítő műhelye.
Innen a rádióhoz megyünk, ahol először dördültek lövések és megidézzük október 23-a izgalmas estéjét, amikor a tüntetők megpróbálták elérni, hogy a rádió beolvassa követeléseiket. Egy mikrofon segítségével saját kihangosított hangunkat is kipróbálhatjuk.
A Bródy Sándor utcai bérházak udvarán fedezéket keresünk, akárcsak a pesti srácok, kitapintjuk a barikádépítésre alkalmas kockaköveket, a lövések nyomait a házfalakon. Naplók és visszaemlékezések, hangok segítségével megelevenednek az októberi harcok.
Kipróbáljuk azt is, hogy hogyan mutatták az emberek, hogy békés szándékkal, fegyvertelenül mennek az utcán.
A Vas utcai kórház sok sebesült felkelőnek nyújtott menedéket, itt kipróbáljuk milyen érzés lehetett nyomókötést készíteni, sebesültek ellátásában segíteni.
Végül a Rákóczi útra kiérve, ahol a tömeg szétdarabolta az idáig hurcolt Sztálin szobrot, számadatokkal érzékeltetjük a forradalom mérlegét.
Megbeszéljük miben lett más az élet, hogyan puhult fel a diktatúra az 56-os forradalom hatására. Gyere és tarts velünk, hogy megtapintsuk a múltat!
A SÉTAJELENTKEZÉS FOLYAMATA EGYÉNI, KISCSOPORTOS (2-6 fő) SÉTÁLÓK SZÁMÁRA:
Regisztrációs opciók:
1. Regisztráció honlapon keresztül, az alábbi linken a jelentkezés gombra
kattintva:
http://imaginebp.hu/…/tapinthato-mult-varosi-seta-latasseru…
6-os-esemenyekhez-kapcsolodoan/
1. Regisztráció emailen keresztül a kiválasztott dátum és létszám megjelölésével:
info@imaginebp.hu (Tárgy: Tapintható múlt sétajelentkezés) 1. Regisztráció telefonon keresztül: 06 20 454 19 16 A séta találkozási pontja: Magyar Nemzeti Múzeum (Budapest, Múzeum krt.14-16, 1088), az Arany János szobornál a múzeum kertjében.
A séta meghirdetett időpontjai:
2017. március 25. szombat 10:30
2017. április 8. szombat 10:30 (MEGTELT) 2017. április 22. szombat 10:30
A SÉTAJELENTKEZÉS FOLYAMATA NAGYOBB CSOPORTOK SZÁMÁRA (max 20 fő)
A csoportok számára hétköznapi időpontok foglalása is lehetséges.
Kifejezetten csoportokat várunk, amelynek keretében a kísérőket, gondozókat és egyéb érdeklődőket is szívesen várjuk. Maximális létszám 20 fő. Az időpontok egyeztetése miatt kérjük keressen minket emailen vagy telefonon.
Email cím: info@imaginebp.hu (Tárgy: Tapintható múlt időpont-egyeztetés)
Telefonszám: 06 20 454 19 16
EGYÉB KÉRDÉS, TOVÁBBI TÁJÉKOZTATÁS:
Email cím: info@imaginebp.hu
Telefonszám: 06 20 454 19 16
Kaszás Nóra
***
10. Történeteket gyűjtök
Látássérültekről írok könyvet, melyhez gyüjtök tényleg megtörtént
sztorikat eseteket.
Természetesen név nélkül szerepeltek majd a könyvben.
Olyan pár soros vicces, furcsa, meglepő … sztorikat gyüjtök, amik a
látássérültségből kifolyólag történtek. Bármilyen témájuak lehetnek
pl. főzés-sütés közben, közlekedés közben, tanulás közben, vakvezető
kutyás sztorikat, sportolás alatt, utazás ideje alatt, mobilozás /
gépezés közben, orvosnál / kórházban, színházban / moziban / koncerten
történt, ismerkedéskor pl. randi stb., házibuliban / diszkóban /
kocsmában történt, szóvl írhattok bármilyen témában!
Mail címem:
Mail.balogh.robert@gmail.com
Balogh Róbert
***
11. Felolvasógép fél áron
Kedves olvasó,ezúton szeretném használt Poet Compact magyar-német felolvasógépemet eladni féláron ,mivel már nincs rá szükségünk. Jelentkezni lehet e-mailben: aniko.palagyi@gmx.de, vagy telefonon 0670/5736202 március 21.-ig.
Palágyi Anikó
***
A Vendégoldal rovat hirdetéseinek tartalmáért az MVGYOSZ nem vállal felelősséget!
***
Köszönjük, hogy elolvasta hírlevelünket!
***
A hírlevelet szerkesztette: Árvay Mária és Szabó Hajnalka