Views: 7
Örömmel jelentjük be, hogy elérhetővé vált a JAWS, a ZoomText és a kettőt egyesítő Fusion 2020 szoftverek június havi frissítése. Megszűnt a beszédszintetizátorok akadozása a Bluetooth fejhallgatók és hangszórók használatakor. A JAWS és Fusion programokban megújult a Braille-megjelenítő és elérhetővé vált a képernyőnagyítókból már ismert Szövegmegjelenítő szolgáltatás. Fejlődött a webes elemek képernyőolvasós és a Mozilla szoftverek zoomtextes kezelhetősége.
Manapság számos Bluetooth fejhallgató és hangszóró, valamint a hangkártyák egy része (főleg a laptopokban lévő alaplapi hangkártyák) ún. energiatakarékos üzemmódba kapcsolnak, amikor nem fogadnak folyamatosan hangot. Ilyenkor a beszédszintetizátor hangja akadozva hallható, ami nagyon zavaró a felhasználók számára. A JAWS és a Fusion programokban megjelenő új opcióval kiküszöbölhető ez a kellemetlenség.
A már évek óta elérhető Braille-megjelenítő teljesen megújult változatát lehet igénybe venni a JAWS és Fusion szoftverekben. A Braille-megjelenítő képes a képernyőn vizuálisan megmutatni mindent, ami a Braille-kijelző kimenetén megjelenik. A megjelenítés módja is megválasztható, ezáltal lehetséges csak a szöveg, csak a Braille-pontok mintája, vagy akár mindkettő vizuális nyomon követése a képernyőn. Ez főleg tanárok vagy látó tesztelők számára lehet rendkívül hasznos.
Az újonnan elérhető Szövegmegjelenítő a szöveget egy folyamatos sorban jeleníti meg a képernyő tetején vagy alján. A gyengénlátó felhasználóknak ez a funkció ismerős lehet a korábbi MAGic képernyőnagyítóból. Ez azoknak nyújt jelentős segítséget, akik nehézségbe ütköznek egy-egy dokumentum, e-mail vagy weboldal szövegének olvasásakor, ami a számukra előnytelen formázással jelenik meg. A Szövegmegjelenítővel megjelenített szöveg milyensége testre szabható, így megadható annak betűtípusa és színe is. A Szövegmegjelenítő követi a rendszerfókuszt, így bárhová navigálunk a Windowsban, a kurzor aktuális pozíciójánál lévő szöveg fog megjelenni a megjelenítőben.
Mostantól az Űrlap módból nem lép ki a JAWS az ENTER billentyű lenyomásának hatására. A web-alapú szerkesztők esetében (amilyen a Google Docs is) a beágyazott listák elemei alapértelmezetten bejelentésre kerülnek. A JAWS-ban fejlődött a jelölőnégyzetekhez és listákhoz tartozó információk felolvasása. A Firefox böngésző programban könnyebben elérhető a haladó beállítások oldala.
A ZoomTextben javult a kurzorkiemelés a Firefox használatakor, valamint a felolvasás a Thunderbird üzenetlistájában.
Az új telepítőkészletek az alábbi linkeken, illetve honlapunk Letöltések/Szoftverek oldalán érhetők el.
Azon felhasználóinknak, akik az ország licenc program keretében egyetemes hitelesítő kódot kértek, nem szükséges új licencet igényelniük, mert az a meghosszabbított egyéves periódusa alatt megjelenő valamennyi támogatott szoftver verziófrissítését hitelesíti. Akik azonban még nem vették igénybe az ingyenes licencet, éljenek ezzel a lehetőséggel, és egy egyszerű webes űrlap kitöltésével igényeljék a használni kívánt szoftverhez a hitelesítési kódot az ország licenc weboldalán:
http://akadalymentes.magyarorszag.hu
Kérjük, hogy kérdéseikkel és észrevételeikkel, forduljanak bizalommal ügyfélszolgálatunkhoz.
Elérhetőségeink az alábbiak:
Telefon: +36 (1) 273-3188, +36 (70) 295-9288, e-mail: helpdesk@infoalap.hu.
Bízunk benne, hogy ismét egy olyan JAWS, ZoomText és Fusion változatot tudunk a magyar látássérült felhasználók rendelkezésére bocsátani, mely az élet minden területén, a munkavégzésben, a tanulásban és a mindennapi életvitelükben egyaránt a segítségükre lesz.
Budapest, 2020. június 16.
Informatika a Látássérültekért Alapítvány